دکتر شیرین جوان‌گروه

متخصص بیماری‌های قلب و عروق

آیا آپنه خواب باعث آریتمی قلبی می‌شود؟

نویسنده: دکتر شیرین جوان‌گروه

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در print

درست مانند ضرباهنگ ثابت و ثابت آهنگ موردعلاقه شما، قلب شما برای کارآمدترین کار به یک ریتم منظم متکی است. هنگامی که قلب شما به طور مداوم بدون ریتم می‌زند (معروف به آریتمی)، تعدادی از نگرانی‌های سلامتی ممکن است رخ دهد.

درحالی‌که ممکن است متوجه شوید که هنگام بیداری قلبتان یک یا دو تپش می‌زند، ممکن است در هنگام خواب کمتر متوجه شوید.

محققان تعدادی از اختلالات ریتم قلب را با وضعیت آپنه خواب، یک اختلال تنفسی در خواب، مرتبط کرده‌اند.

 

 

آیا آپنه خواب می‌تواند باعث آریتمی شود؟

آپنه انسدادی خواب (OSA) یک اختلال تنفسی مرتبط با خواب است که در آن تنفس معمولی شما مختل می‌شود. درحالی‌که این وقفه ممکن است نسبتاً کوتاه باشد، مکث (و سایر مکث‌های مکرر که با آن اتفاق می‌افتد) می‌تواند بر قلب شما تأثیر بگذارد.

تخمین زده می‌شود 25 درصد از افرادی که از ضربان ساز برای حفظ ریتم منظم قلب استفاده می‌کنند، دچار آپنه خواب نیز هستند. این نشان می‌دهد که ممکن است یک رابطه نزدیک بین آپنه خواب و آریتمی وجود داشته باشد.

درمان آپنه خواب همچنین به معکوس کردن یا کاهش بروز آریتمی کمک کرده است، به این معنی که آپنه خواب یکی از دلایل احتمالی آریتمی در برخی افراد است.

افراد مبتلا به بیماری قلبی نیز آپنه خواب را به نسبت بیشتری تجربه می‌کنند. این بدان معناست که این احتمال وجود دارد که برخی از افراد مبتلا به آپنه خواب قبلاً برخی از مشکلات قلبی داشته باشند. آپنه خواب می‌تواند این آسیب را بدتر کند که می‌تواند خطر ابتلا به ریتم غیرطبیعی قلب را افزایش دهد.

 

 

شایع‌ترین آریتمی قلبی در حین آپنه خواب چیست؟

ریتم آهسته قلب – یا برادی آریتمی – شایع‌ترین برای افراد مبتلا به آپنه خواب است. هر چه آپنه خواب شدیدتر باشد، احتمال برادی آریتمی بیشتر خواهد بود.

اما آریتمی‌های دیگری ممکن است رخ دهد. به‌عنوان‌مثال، خطر فیبریلاسیون دهلیزی برای افراد مبتلا به آپنه خواب 2 برابر بیشتر است.

 

 

چه چیزی باعث ایجاد آریتمی در هنگام خواب می‌شود؟

چندین علت بالقوه مرتبط با آپنه خواب وجود دارد که ممکن است منجر به بروز آریتمی در هنگام خواب شود.

 

ایجاد تغییرات فشار داخل قفسه سینه

هنگامی که در طول یک دوره آپنه خواب، نفس خود را متوقف می‌کنید، مانند تلاش برای نوشیدن از نی است که چیزی مانع آن می‌شود. وقتی بیشتر سعی می‌کنید از نی بنوشید، شروع به ایجاد فشار اضافی می‌کنید – اما نوشیدنی هنوز به جایی نمی‌رسد.

این اثر مشابه چیزی است که وقتی می‌خواهید نفس بکشید وقتی راه هوایی شما مسدود می‌شود اتفاق می‌افتد.

فشار داخل قفسه سینه که بر ریه‌ها و قلب شما تأثیر می‌گذارد از حد معمول خود تغییر می‌کند. این تغییرات به طور بالقوه می‌تواند بر نحوه برگشت خون به قلب و همچنین تحریک و حرکت قلب تأثیر بگذارد. هر یک از این تغییرات ممکن است منجر به آریتمی شود.

 

تحریک سیستم‌های سمپاتیک و پاراسمپاتیک

هنگامی که تنفس را متوقف می‌کنید، می‌تواند برخی از سیستم‌های “پشتیبان” بدن شما را برای تحریک دوباره تنفس تحریک کند. این سیستم‌ها می‌توانند شامل سیستم پاراسمپاتیک که ضربان قلب را کاهش می‌دهد یا سیستم سمپاتیک که سرعت قلب را افزایش می‌دهد باشد.

 

ایجاد ایسکمی میوکارد

هنگامی که در طول یک دوره آپنه خواب، تنفس را متوقف می‌کنید، اکسیژن شما ممکن است کاهش یابد. این می‌تواند منجر به هیپوکسی شود – زمانی که کمبود اکسیژن در بافت‌های شما وجود دارد.

هیپوکسی یک نگرانی عرضه و تقاضا است. قلب نیاز به اکسیژن دارد، اما به‌اندازه کافی وجود ندارد. کمبود اکسیژن به قلب وضعیتی است که به‌عنوان ایسکمی میوکارد شناخته می‌شود و می‌تواند منجر به ایجاد آریتمی شود.

 

 

در هنگام آپنه خواب چه اتفاقی برای قلب می‌افتد؟

دوره‌های آپنه خواب می‌تواند بر توانایی قلب شما برای دریافت اکسیژن تأثیر بگذارد. در ابتدا، بدن شما سعی می‌کند به روش‌های مختلفی جبران کند.

ممکن است در تلاش برای دریافت خون اکسیژن بیشتر، ضربان قلب را سریع‌تر یا قوی‌تر کند. با گذشت زمان، این می‌تواند باعث بزرگ‌تر یا فرسودگی عضلات قلب شود و بر عملکرد کلی قلب تأثیر بگذارد.

همچنین، کمبود اکسیژن می‌تواند به طور بالقوه به سلول‌های قلب شما آسیب برساند. این می‌تواند منجر به زخم و نواحی ضخیم‌تر شود که فعالیت الکتریکی را نیز از بین نمی‌برد.

برخی از محققان رابطه بین آپنه خواب و نارسایی قلبی را “دوطرفه” می‌دانند. این بدان معنی است که آپنه خواب و نارسایی قلبی می‌توانند یکدیگر را بدتر کنند.

 

 

چگونه متوجه می‌شوید که آپنه خواب بر قلب شما تأثیر می‌گذارد؟

اگر آپنه خواب درمان نشود، می‌تواند باعث تغییرات مزمن در قلب شما مانند اسکار یا فیبروز به دلیل کمبود اکسیژن شود.

سیگنال‌های الکتریکی قلب نمی‌توانند به طور مؤثر در بافت قلب حرکت کنند. در نتیجه، آریتمی‌های قلبی می‌تواند بیشتر رخ دهد.

در حالت ایده‌آل، پزشک قبل از اینکه تغییرات قابل‌توجهی را در قلب خود تجربه کنید، شما را از نظر آپنه خواب آزمایش می‌کند. برخی از عوامل خطر برای ایجاد آپنه خواب عبارت‌اند از:

  • سن بالاتر
  • سابقه بیدارشدن از خواب “بدون طراوت” یا احساس اینکه نخوابیده‌اید
  • جنس مرد
  • چاقی
  • دور گردن پهن‌تر

 

اگر شریک زندگی شما گزارش دهد که در طول خواب خروپف می‌کنید یا نفس خود را متوقف می‌کنید، این ممکن است نشان‌دهنده آپنه خواب باشد. اگر نگران هستید که ممکن است آپنه خواب داشته باشید، با پزشک تماس بگیرید.

با غربالگری عوامل خطر آپنه خواب، پزشک ممکن است بتواند درمان‌هایی را در مراحل اولیه توصیه کند.

اما ممکن است پزشک قبل از تشخیص آپنه خواب، آریتمی را تشخیص دهد.

ممکن است علائم آریتمی مانند احساس تپش قلب یا احساس ضعف داشته باشید. این علائم ممکن است نشان دهد که قلب شما با ریتم مورد انتظار نمی‌تپد.

 

 

آیا آسیب قلبی ناشی از آپنه خواب قابل‌جبران است؟

اگر آریتمی قلبی می‌تواند با آپنه خواب مرتبط باشد، درمان هر دو بیماری مهم است، نه فقط یکی یا دیگری.

آپنه خواب درمان نشده در واقع می‌تواند اثربخشی داروهای ضدآریتمی را کاهش دهد و اگر درمان‌های خاصی را انجام می‌دهید – مانند فرسایش برای فیبریلاسیون دهلیزی – درمان‌نکردن آپنه خواب می‌تواند شانس بازگشت فیبریلاسیون دهلیزی را افزایش دهد.

توانایی معکوس کردن آسیب قلبی ناشی از آپنه خواب به‌شدت آسیب بستگی دارد.

درمان آپنه خواب با دستگاه فشار مثبت مداوم راه هوایی (CPAP) ممکن است با بهبود اکسیژن‌رسانی در هنگام خواب، به کاهش آریتمی کمک کند. این دستگاه به جلوگیری از فروپاشی راه‌های هوایی برای بهبود سطح اکسیژن کمک می‌کند.

اگر تغییرات قلب شما شدید نباشد، برخی تحقیقات نشان می‌دهد که تغییرات قلبی مربوط به آپنه خواب ممکن است با استفاده از دستگاه CPAP برگشت‌پذیر باشد. در برخی موارد، درمان با CPAP می‌تواند عملکرد بطن چپ قلب را بهبود بخشد.

اما تحقیقات در سال 2021 نشان می‌دهد که افراد مبتلا به آپنه خواب متوسط تا شدید متوجه نشدند که استفاده از CPAP باعث کاهش بروز فیبریلاسیون دهلیزی می‌شود.

درحالی‌که دستگاه‌های CPAP استاندارد طلایی برای درمان آپنه خواب هستند، درمان‌های دیگری نیز وجود دارد. آنها شامل جراحی راه هوایی فوقانی یا پوشیدن وسایل دهانی برای کمک به‌قرار دادن صحیح زبان در هنگام خواب هستند.

در حال حاضر مشخص نیست که آیا این مداخلات در معکوس کردن آسیب‌های مربوط به آپنه خواب مؤثر هستند یا خیر. بااین‌حال، درحالی‌که آنها ممکن است نتوانند آسیب وارده به قلب را در همه موارد معکوس کنند، ادامه درمان آپنه خواب برای جلوگیری از سایر علائم تهدیدکننده زندگی مهم است.

 

خلاصه 

آپنه خواب می‌تواند بیشتر از جلوگیری از خواب راحت شما در شب انجام دهد. برخی تحقیقات ارتباط بین آپنه خواب و ایجاد ریتم غیرطبیعی قلب را نشان می‌دهد که دلیل دیگری برای درمان آپنه خواب است.

ازآنجاکه آریتمی می‌تواند خطر مرگ زودرس را افزایش دهد، درمان ریتم غیرطبیعی قلب و آپنه خواب می‌تواند به حفظ سلامت قلب شما تاحدامکان کمک کند.

با یک پزشک در مورد بهترین راه‌های درمان آپنه خواب و ثابت نگه‌داشتن ضربان قلب خود صحبت کنید.

 

 

منبع: