دکتر شیرین جوان‌گروه

متخصص بیماری‌های قلب و عروق

سیگار کشیدن چه مضراتی برای قلب دارد؟

نویسنده: دکتر شیرین جوان‌گروه

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در print

استعمال دخانیات تقریباً بر تمام اندام‌های بدن تأثیر می‌گذارد. این می‌تواند خطرات و عوارض زیادی برای سلامتی ایجاد کند، از جمله مواردی که بر قلب تأثیر می‌گذارد.

در واقع، سیگار بر کل سیستم قلبی عروقی که شامل قلب، خون و رگ‌های خونی است، تأثیر می‌گذارد.

عوارض قلبی عروقی سیگارکشیدن می‌تواند جدی باشد. با گذشت زمان، آنها می‌توانند باعث مشکلات سلامتی شدید مانند سکته مغزی یا نارسایی قلبی شوند.

برای آشنایی بیشتر با نحوه تأثیر سیگار بر قلب، ادامه مطلب را بخوانید.

 

 

چگونه سیگارکشیدن بر سلامت قلب تأثیر می‌گذارد

بیماری قلبی عروقی (CVD) یک اصطلاح چتر برای بیماری‌هایی است که بر قلب یا عروق خونی تأثیر می‌گذارد.

ازآنجایی‌که CVD به هر بیماری مربوط به قلب یا رگ‌های خونی اشاره دارد، بیشتر مسائل مربوط به سیگارکشیدن مربوط به قلب در این دسته قرار می‌گیرند. اما برخی از شرایط به‌جای انواع، علل CVD هستند.

 

از نظر سلامت قلب، سیگار می‌تواند منجر به موارد زیر شود:

 

فشارخون بالا

فشارخون بالا زمانی است که خون در شریان‌های شما با نیروی بیش از حد جریان دارد. به آن فشارخون نیز می‌گویند.

دود سیگار به دلیل داشتن نیکوتین باعث افزایش فشارخون می‌شود. نیکوتین یک ماده شیمیایی مضر است که باعث افزایش فشارخون می‌شود.

 

آترواسکلروز

در آترواسکلروز، شریان‌ها به دلیل تجمع پلاک باریک و سفت می‌شوند. پلاک از موادی مانند کلسترول، چربی و بافت اسکار ساخته شده است.

پلاک جریان خون را مسدود می‌کند و رسیدن خون به سایر قسمت‌های بدن را دشوار می‌کند و همچنین باعث التهاب می‌شود.

به طور خاص، دود سیگار با افزایش التهاب باعث آترواسکلروز و تشدید آن می‌شود. این التهاب باعث ایجاد کلسترول و پلاک می‌شود که در شریان‌ها تجمع می‌یابد.

همچنین سیگار باعث افزایش فشارخون می‌شود که خطر ابتلا به تصلب شرایین را افزایش می‌دهد. این به این دلیل است که فشارخون بالا فشار بیشتری بر شریان‌ها وارد می‌کند و آنها را مستعد سفتی و تجمع کلسترول می‌کند.

 

آریتمی

آریتمی ضربان قلب نامنظم است. به آن ریتم غیرطبیعی قلب نیز می‌گویند.

سیگار باعث فیبروز قلبی یا زخم عضله قلب می‌شود. این می‌تواند منجر به ضربان قلب نامنظم یا ضربان قلب سریع شود که به‌عنوان تاکی‌کاردی نیز شناخته می‌شود.

نیکوتین موجود در سیگار نیز ضربان قلب را افزایش می‌دهد که می‌تواند منجر به تاکی‌کاردی شود.

 

بیماری عروق کرونر قلب

بیماری کرونری قلب (CHD) زمانی اتفاق می‌افتد که شریان‌های قلب به نام شریان‌های کرونر قادر به رساندن خون کافی به قلب نباشند. به آن بیماری ایسکمیک قلب یا بیماری عروق کرونر نیز می‌گویند.

سیگارکشیدن می‌تواند از طریق تصلب شرایین و فشارخون بالا باعث CHD شود.

با گذشت زمان، آترواسکلروز باعث ایجاد پلاک در عروق کرونر می‌شود و عبور خون را دشوار می‌کند. فشارخون بالا همچنین به عروق کرونر آسیب می‌رساند و آنها را حتی باریک‌تر می‌کند.

علاوه بر این، مواد شیمیایی موجود در دود سیگار می‌تواند خون را غلیظ کند و لخته‌هایی را تشکیل دهد که ممکن است عروق کرونر را مسدود کند.

 

سکته

سیگار باعث تشکیل پلاک و لخته می‌شود که می‌تواند رگ‌های خونی را در سراسر بدن مسدود کند. اگر این اتفاق در مغز رخ دهد، می‌تواند باعث سکته شود.

سکته مغزی یا حمله مغزی زمانی اتفاق می‌افتد که جریان خون به مغز قطع شود. این زمانی اتفاق می‌افتد که یک رگ خونی در مغز مسدود یا ترکیده شود.

به نوبه خود، مغز قادر به دریافت اکسیژن کافی نیست و سلول‌های مغز می‌میرند.

 

حمله قلبی

اگر سیگار جریان خون را به قلب مسدود کند، می‌تواند باعث حمله قلبی شود. به این انفارکتوس میوکارد نیز می‌گویند.

بدون خون غنی از اکسیژن کافی، عضله قلب شروع به مردن می‌کند.

 

نارسایی قلبی

نارسایی قلبی زمانی رخ می‌دهد که قلب نتواند خون کافی را به بدن پمپاژ کند. بسیاری از شرایط می‌توانند منجر به نارسایی قلبی شوند. علل مرتبط با سیگار عبارت‌اند از CHD و آریتمی.

بنابراین، ازآنجایی‌که سیگار به این شرایط کمک می‌کند، خطر نارسایی قلبی را نیز افزایش می‌دهد.

 

بیماری شریانی محیطی

بیماری شریان محیطی (PAD) زمانی اتفاق می‌افتد که شریان‌ها برای رساندن خون به بازوها، دست‌ها، پاها و پاها خیلی باریک هستند.

سیگارکشیدن می‌تواند با ایجاد التهاب و آترواسکلروز منجر به PAD شود. این می‌تواند از رسیدن خون غنی از اکسیژن به اندام‌های شما جلوگیری کند.

 

آنوریسم آئورت شکمی

آئورت یک شریان اصلی است که خون را به سراسر بدن می‌رساند. در شکم قرار دارد.

مواد شیمیایی موجود در دود سیگار می‌تواند منجر به افزایش تشکیل پلاک، التهاب و باریک شدن آئورت شود. در نتیجه، آئورت ممکن است یک نقطه برآمده یا ضعیف به نام آنوریسم آئورت شکمی ایجاد کند.

آنوریسم آئورت شکمی می‌تواند با گذشت زمان بزرگ‌تر شود. در صورت ترکیدن، می‌تواند تهدیدکننده زندگی باشد.

 

 

اثرات ترک سیگار بر قلب شما چیست؟

ترک سیگار یکی از بهترین کارهایی است که می‌توانید برای قلب خود انجام دهید. این اثرات بلافاصله پس از ترک سیگار شروع می‌شود، هرچند که تحت‌تأثیر مدت زمانی است که قبل از ترک سیگار کشیده‌اید.

 

اثرات ترک سیگار عبارت‌اند از:

 

کاهش ضربان قلب

سیگار باعث افزایش فشارخون و ضربان قلب شما می‌شود. بااین‌حال، طبق برخی مطالعات، تنها در 20 دقیقه پس از ترک سیگار، ضربان قلب شما به سطح طبیعی کاهش می‌یابد.

 

جریان خون به قلب شما بهبودیافته است

دود سیگار حاوی مونوکسید کربن است که رسیدن اکسیژن کافی به قلب را دشوار می‌کند.

اما طبق برخی مطالعات، پس از 12 ساعت قطع سیگار، سطح مونوکسید کربن در خون شما به حالت عادی باز می‌گردد. این اجازه می‌دهد تا اکسیژن بیشتری به قلب شما برسد.

 

خطر حمله قلبی کمتر است

با بازگشت فشارخون به سطح طبیعی، خطر حمله قلبی نیز کاهش می‌یابد. این در عرض 12 تا 24 ساعت پس از ترک سیگار شروع می‌شود.

 

خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر قلب کمتر است

پس از 1 سال ترک سیگار، خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر قلب تا 50 درصد کاهش می‌یابد. پس از 15 سال، خطر شما تقریباً به اندازه یک فرد غیر سیگاری خواهد بود.

 

خطر کمتر سکته مغزی

خطر سکته مغزی شما پس از 4 سال کاهش می‌یابد منبع معتبر ترک سیگار. خطر شما تقریباً با خطر غیرسیگاری برابری می‌کند.

 

 

خلاصه

کشیدن سیگار خطرات زیادی برای سلامت قلب دارد. می‌تواند باعث فشارخون بالا، آریتمی و تصلب شرایین شود. با گذشت زمان، این شرایط می‌تواند منجر به بیماری‌های جدی‌تری مانند بیماری عروق کرونر، حمله قلبی، سکته مغزی، نارسایی قلبی، بیماری شریان محیطی و آنوریسم آئورت شکمی شود.

بهترین راه برای پیشگیری از این شرایط، اجتناب یا ترک سیگار است. اگر برای ترک سیگار به کمک نیاز دارید، با پزشک صحبت کنید. آنها می‌توانند به شما در ایجاد ترک سیگار و بهبود سلامت قلب کمک کنند.

 

 

منبع: