دکتر شیرین جوان‌گروه

متخصص بیماری‌های قلب و عروق

هولتر قلب چیست؟

نویسنده: دکتر شیرین جوان‌گروه

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در print

هولتر مانیتور یک دستگاه پزشکی کوچک با باتری است که فعالیت قلب شما مانند ضربان و ریتم را اندازه‌گیری می‌کند. اگر پزشک شما به اطلاعات بیشتری در مورد عملکرد قلب شما نسبت به الکتروکاردیوگرام معمولی (EKG) نیاز دارد، از شما بخواهد که از یکی استفاده کنید.

مانیتورینگ هولتر بیست‌وچهارساعته یک آزمایش مداوم برای ثبت ضربان و ریتم قلب به مدت 24 ساعت است. شما مانیتور هولتر را به مدت 12 تا 48 ساعت در حین انجام روال عادی روزانه خود می‌پوشید. این دستگاه دقیقاً مانند EKG معمولی دارای الکترودها و سرنخ‌های الکتریکی است، اما لیدهای کمتری دارد. این می‌تواند نه‌تنها ضربان و ریتم قلب شما را افزایش دهد، بلکه زمانی که احساس درد قفسه سینه می‌کنید یا علائم ضربان قلب نامنظم یا آریتمی را نشان می‌دهید.

آزمایش هولتر مانیتور گاهی اوقات الکتروکاردیوگرافی سرپایی نیز نامیده می‌شود. انواع دیگری از دستگاه‌ها وجود دارند که می‌توانند برای اندازه‌گیری فعالیت قلب برای مدت‌زمان طولانی‌تری مورداستفاده قرار گیرند.

 

 

موارد استفاده برای مانیتورینگ هولتر

EKG یک آزمایش پزشکی است که برای اندازه‌گیری ضربان قلب و ریتم شما استفاده می‌شود. همچنین برای بررسی سایر ناهنجاری‌هایی که ممکن است بر عملکرد طبیعی قلب تأثیر بگذارد، استفاده می‌شود. در طول EKG، الکترودهایی روی قفسه سینه قرار می‌گیرند تا ریتم قلب شما را بررسی کنند. ممکن است بی‌نظمی‌های ریتم قلب را تجربه کنید که در زمان انجام EKG ظاهر نمی‌شوند، زیرا فقط برای مدت بسیار کوتاهی به دستگاه متصل هستید.

ریتم غیرطبیعی قلب و انواع دیگر علائم قلبی می‌توانند بیایند و بروند. برای ثبت این رویدادها نظارت برای مدت طولانی‌تری ضروری است. مانیتور هولتر به پزشک شما اجازه می‌دهد تا عملکرد قلب شما را در درازمدت ببیند. ضبط‌هایی که توسط مانیتور انجام می‌شود به پزشک کمک می‌کند تا تشخیص دهد که آیا قلب شما اکسیژن کافی دریافت می‌کند یا تکانه‌های الکتریکی در قلب با تأخیر یا زودرس است. این تکانه‌های نامنظم ممکن است به‌عنوان آریتمی یا ریتم غیرطبیعی قلب شناخته شوند.

اگر در حال حاضر برای مشکلات قلبی تحت درمان هستید، پوشیدن مانیتور می‌تواند به پزشک کمک کند تا تشخیص دهد که آیا داروی شما کار می‌کند یا نیاز به ایجاد تغییرات دارد. همچنین می‌تواند به آن‌ها کمک کند تا ببینند چرا ممکن است علائم دیگر ضربان قلب نامنظم مانند سرگیجه، غش یا احساس تپش قلب یا تپش قلب را تجربه کنید.

 

 

چگونه کار می‌کند

مانیتور هولتر کوچک است. کمی بزرگ‌تر از یک دسته کارت بازی است. چندین سیم یا سیم به مانیتور متصل شده است. سرنخ‌ها با یک ژل چسب مانند به الکترودهایی متصل می‌شوند که روی پوست قفسه سینه شما قرار می‌گیرند. الکترودهای فلزی فعالیت قلب شما را از طریق سیم‌ها و به مانیتور هولتر هدایت می‌کنند، جایی که ضبط می‌شود.

شما یک کیسه کوچک را دور گردن خود می‌بندید که خود مانیتور را نگه می‌دارد. مهم است که در طول دوره آزمایش، مانیتور را نزدیک بدن خود نگه دارید تا مطمئن شوید خوانش‌ها دقیق هستند. پزشک به شما نشان می‌دهد که اگر در طول دوره آزمایش، الکترودها شل شدند یا افتادند، چگونه آنها را دوباره وصل کنید.

دستورالعمل‌هایی دریافت خواهید کرد که توضیح می‌دهد چگونه از مانیتور خود مراقبت کنید و در حین پوشیدن آن چه کاری را نباید انجام دهید. مهم است که هنگام استفاده از مانیتور از حمام‌کردن، دوش‌گرفتن و شناکردن خودداری کنید.

شما تشویق می‌شوید که در فعالیت‌های عادی خود در طول آزمایش ۲۴ ساعته هولتر شرکت کنید. به شما هدایت می‌شود تا فعالیت‌های خود را در یک دفترچه یادداشت ثبت کنید. این به پزشک شما کمک می‌کند تا تعیین کند که آیا تغییرات در فعالیت قلب به رفتارها و حرکات شما مرتبط است یا خیر.

پوشیدن مانیتور هولتر هیچ خطری ندارد. بااین‌حال، نوار یا چسب‌هایی که الکترودها را به پوست شما می‌چسبند می‌توانند باعث تحریک پوستی خفیف در برخی افراد شوند. اگر به هر نوار یا چسب حساسیت دارید، حتماً به تکنسینی که مانیتور شما را متصل می‌کند، بگویید.

تست هولتر مانیتور ۲۴ ساعته بدون درد است. بااین‌حال، مطمئن شوید که درد قفسه سینه، ضربان قلب سریع، یا سایر علائم قلبی که در طول دوره آزمایش دارید را ثبت کنید.

 

 

دقت تست

مانیتور هولتر را خشک نگه دارید تا از عملکرد صحیح آن اطمینان حاصل کنید. قبل از قرار ملاقات خود برای نصب مانیتور حمام یا دوش بگیرید و از استفاده از لوسیون یا کرم خودداری کنید. از فعالیت‌هایی که ممکن است منجر به خیس شدن مانیتور شود خودداری کنید.

میدان‌های مغناطیسی و الکتریکی ممکن است در عملکرد مانیتور هولتر اختلال ایجاد کند. هنگام استفاده از مانیتور از مناطق با ولتاژ بالا اجتناب کنید.

در مواردی که خوانش نادرست یا مثبت کاذب رخ می‌دهد، ممکن است نیاز باشد که هولتر دوباره اعمال شود.

 

 

درک نتایج

پس از سپری‌شدن بازه زمانی توصیه شده برای آزمایش، به مطب پزشک خود باز خواهید گشت تا مانیتور هولتر را بردارید. پزشک شما مجله فعالیت شما را می‌خواند و نتایج مانیتور را تجزیه‌وتحلیل می‌کند. بسته به نتایج آزمایش، ممکن است لازم باشد قبل از تشخیص، آزمایشات بیشتری انجام دهید.

هولتر مانیتور ممکن است نشان دهد که داروی شما کار نمی‌کند یا اگر قبلاً برای ریتم غیرطبیعی قلب دارو مصرف می‌کنید، دوز شما نیاز به تغییر دارد. این به‌ویژه در تشخیص ریتم‌های غیرطبیعی قلب که برای شما بدون درد و ناشناخته است مفید است.

استفاده از مانیتور هولتر بدون درد است و یکی از بهترین راه‌ها برای شناسایی مشکلات احتمالی قلبی یا سایر مسائل است.

 

 

منبع: