سوالات متداول


 • فشار خون چیست؟
 • اگر فشار خون کنترل نشود چه آثار سوئی دارد؟
 • وارفارین چیست و چه کاری انجام می دهد؟
 • رژیم غذایی کسانی که وارفارین مصرف میکنند چگونه است؟
 • باز توانی قلبی چیست؟
 • آنژیوگرافی چیست؟
 • پلاویکس چیست؟
 • چه مدت پلاویکس مصرف کنید؟
 • مواد غذایی غیر مجاز در دیابت کدامند؟
 • طول عمر یک ژنراتور چقدر است؟
 • بیماری های قلبی و عروقی چه بیماریهایی هستند؟
 • علت تنگ شدن رگ ها چیست؟
فشار خون چیست؟
در حدود 94 سال موارد علت ازدیاد فشار خون دربالغین شناخته شده نبوده و تحت عنوان فشار خون اولیه نامیده می‌شود، که علت آن در اکثر موارد باریک شدن عروق و تصلب شرائین می باشد. ازدیاد فشارخون ثانویه (6درصد) در بیشتر موارد به دلیل بیماری های کلیه، درگیری غدد فوق کلیوی، تومور یا ضربه های مغزی می باشد و گاه نیزبه دنبال حاملگی اتفاق می افتد.
اگر فشار خون کنترل نشود چه آثار سوئی دارد؟
ازدیاد فشارخون درمان نشده، احتمال آسیب عروقی و آسیب به سایر ارگان ها مثل قلب، مغز، کلیه، چشم و ….را افزایش می دهد.
وارفارین چیست و چه کاری انجام می دهد؟
وارفارین یک داروی«ضد انعقاد خون» است که مانع از لخته شدن خون شما میشود. گاهی اوقات این دارو را رقیقکنندة خون هم مینامند. داروی وارفارین با افزایش زمان لخته شدن خون، موجب پیشگیری از سکته مغزی، خرابی دریچههای مصنوعی قلب، آمبولی ریه یا تشکیل لخته در وریدها و شریانهای محیطی میشود، ولی اگر مقدار مصرف آن بیش از حد مجاز میباشد، خون باعث خونریزی میشود. به همین دلیل بایستی به طور منظم آزمایش خون(PT)INR انجام دهید تا نتیجة آزمایش توسط پزشک ارزیابی شده و مقدار مناسب دارو برای شما تعیین شود. توصیه میشود ماهی یکبار به درمانگاه کنترل PT مراجعه کنید.
رژیم غذایی کسانی که وارفارین مصرف میکنند چگونه است؟
غذایی که میخورید ممکن است بر نحوه عملکرد وارفارین اثر بگذارد. در طول مدتی که وارفارین مصرف میکنید. رژیم لاغری را شروع نکنید. بدون هماهنگی و اطلاع پزشک متخصص قلب، هیچ ویتامین و یا مکمل غذایی را به رژیم غذایی خود اضافه نکنید. مهمترین نکته برای شما، میزان دریافت ویتامین(K) میباشد. ویتامین Kدر تشکیل لخته خون نقش مهمی دارد. از آنجایی که وارفارین مانع از تشکیل لخته خون میشود، مقادیر زیاد ویتامین k ممکن است بر عکس وارفارین عمل کند.
باز توانی قلبی چیست؟
بازتوانی قلبی برنامهای دقیق و تحت نظارت پزشک است که برای کمک به بهبود سریعتر بیماران قلبی و بهتر کردن عملکرد فیزیکی، روحی و اجتماعی این بیماران تجویز میگردد. هدف از برنامه بازتوانی قلبی کند کردن متوقف کردن و حتی معکوس نمودن روند پیشرفت بیماری‌های قلبی عروقی میباشد. بازتوانی قلبی باعث بهبود وضعیت عملکرد و کیفیت زندگی شده و عوامل خطرزا را کاهش می دهد و باعث ایجاد حس سلامتی و خوشبینی به آینده میگردد.
آنژیوگرافی چیست؟
آنژیوگرافی یک روش تشخیص است که در آن بر حسب وزن بدن، مقداری ماده حاجب(اغلب از ترکیبات ید دار) به داخل سیستم عروق تزریق میگردد. این تزریق از طریق یک کانتری که از شریان وارد میشود صورت میگیرد و بدین وسیله حدود گرفتگی قلب و عروق مشخص میگردد. ماده حاجب تا کمتر از 24 ساعت بصورت طبیعی از بدن خارج میگردد.
پلاویکس چیست؟
پلاویکس نوعی دارو جهت جلوگیری از ایجاد لخته در عروق خونی و همچنین فنرهایی که در عروق شما تعبیه شده میباشد.
چه مدت پلاویکس مصرف کنید؟
ادامه مصرف پلاویکس تا مدت مشخص شده توسط پزشک بسیار حائز اهمیت است این مسئله به خصوص در بیمارانی که تحت آنژیوپلاستی عروق کرونر قرارگرفتهاند مهمتر است. چون قطع زودتر از موعد دارو میتواند سبب ایجاد لخته و گرفتگی در عروق قلب و فنر گردد. در افرادی که آنژیوپلاستی عروق قلب و فنر گردد. در افرادی که آنژیوپلاستی عروق قلب (کارگزاری فنر) شده-اند مدت زمان مصرف دارو بر اساس نوع استنت(فنر) فرق میکند بیمارانی که فنر دارویی برای آنان استفاده شده است لازم است مدت طولانیتری از این دارو استفاده کنند که این مدت حداقل شش ماه یک سال میباشد.
مواد غذایی غیر مجاز در دیابت کدامند؟
قندهای ساده در مقادیر بالا از قبیل انواع شیرینی های ترو خامه دار، نوشابه های گازدار، نوشابه های تجارتی با طعم میوه، قند، شکر ، مربا، عسل، انواع بستنی، کمپوت ها، انواع کلوچه های شیرین، سوهان،گز، آبنیات و انواع غذاهایی که در طبخ آنها شکرزیادی بکار رفته است مثل حلوا و شله زردو فرنی و… مواد غذایی پرچرب با کلسترول بالا از قبیل گوشت های قرمز پرچرب و کله پاچه، پوست مرغ، سس های سفید مایونز، سوسیس، کالباس، چیپس، پفک، غذاهای کنسرو شده، لبنیات پرچرب و محلی و غذاهای سرخ کرده، روغن جامد، کره کاکائو، کره
طول عمر یک ژنراتور چقدر است؟
هر ژنراتور دارای یک منبع انرژی تمام شونده است و طبق یک قانون کلی، هر چقدر مصرف از این منبع انرژی بیشتر باشد، زودتر تمام خواهد شد. اگر بیمار به طور مرتب و طبق برنامه ای که پزشک وی مشخص می کند تحت مراقبت و پیگیری قرار گیرد. تعویض ژنراتور در زمان مناسب انجام خواهد شد. بدون اینکه خطری جان بیمار را تهدید کند. در غیر این صورت ممکن است انرژی ژنراتور زودتر از موعد تمام شود وجان بیماری که وابستگی شدید به پیس میکر دارد به خطر افتد.
بیماری های قلبی و عروقی چه بیماریهایی هستند؟
تغذیه بدن توسط قلب انجام می گیرد، قلب به واسطه عروق، خو را به اتمام اعضای بدن می رساند، در نتیجه اولین عضو تغذیه شونده خود قلب است، اگر رگ های تغذیه کننده قلب دچار تنگی یا انسداد شوند، بیماری های به وجود می آیند که به آن بیماری های قلبی و عروقی می گویند. تنگی یا انسداد رگ باعث آنژین صدری و یا سکته قلبی می شود.
علت تنگ شدن رگ ها چیست؟

علت اصلی تنگی عروق پدیده تصلب شرایین است. این پدیده به دلیل عواملی که بعنوان عوامل خطر شناخته شده اند، به وجود می آید. وجود این عوامل درهر فرد احتمال بروز بیماری قلبی و عروقی را زیادتر می کند.

© طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط رایـــــــان