دانستنی‌های بعد از عمل جراحی عروق قلب باز (3)

دانستنی‌های بعد از عمل جراحی عروق قلب باز (3)

فعالیت:
هر نوع فعالیت را که سبب تنگی نفس، نامنظمی ضربان قلب، احساس گیجی یا درد قفسه سینه می شود را بلافاصله قطع کرده و سپس استراحت کنید تا علایم رفع شود. برای بلند کشدن از حالت خوابیده به حالت ایستاده ابتدا بنشینید و سپس بایستید و به آهستگی از حالتی به حالت دیگر در آیید.
پیاده روی:
بهترین ورزش برای شما پیاده روی است، چون سبب افزایش گردش خون در سر تا سر بدن و عضله قلب گردیده و همچنین باعث کاهش سطح کلسترول، قندخون، کاهش وزن و کاهش میل به استعمال دخانیات می شود. فعالیت خود را به تدریج افزایش دهید و هر زمان که خسته شدید پیاده-روی را قطع و استراحت کنید. در هوای خیلی سرد ویا خیلی گرم از منزل خارج نشوید.
هفته اول پس ازترخیص روزی دوبار و هر بار به مدت 5 دقیقه پیاده روی کنید. در هفته دوم زمان آن را به 10 دقیقه و در هفته سوم زمان آن را به 15 دقیقه افزایش دهید. از ورزش هایی نظیرشنا و تنیس تا زمانی که پزشک به شما اجازه دهد خودداری کنید.پیاده روی به صورت دسته جمعی و یا با یک همراه بسیار لذت بخش خواهد بود. طی هیچ فعالیتی اعم از بلند کردن بار یا به هنگام دستشویی یا حین فعالیت جنسی و.....نفس خود را حبس نکنید.
پلکان:
شما می توانید از پله بالا بروید ولی این کار را به آهستگی انجام دهید و در صورت بروزخستگی ایستاده و استراحت کنید.
استراحت:
بین فعالیت های خود فواصلی برای استراحت در نظر بگیرید. در صورتی که به ملاقات شما می آیند خود را خیلی خسته نکرده و در صورت احساس خستگی عذر خواهی کرده و دراز بکشید. از تلفن‌های متعدد و عبادت های طولانی پرهیز نمایید.
فعالیت جنسی:
به طور معمول مردان و زنان چند هفته بعد از جراحی قلب به فعالیت های عادی زناشویی برمی-گردد .مشکل خاصی ندارند ولی دربعضی افراد این توانایی به دلیلی چون اضطراب ناشی از امکان تحمل فعالیت جنسی، افسردگی و یه با دلیل عوارض برخی از داروها نظیر داروهای ضد فشارخون کاهش می‌یابد.
از طرفی ترس بی مورد که شاید فعالیت جنسی مجدد، سبب مشکل برای قلب شود، اختلالات جنس شما را بیشتر خواهد کرد. متأسفانه عده ای بر این باورند که شاید کنار گذاشتن فعالیتهای جنسی و یا کاهش آن برای سلامتی قلب مفید باشد، در حالی که تحمیل بی مورد محرومیت جنسی می تواند مسایل روحی، خانوادگی و حتی اشتها و میل به زندگی را در شما تهدیدنماید.
وضعیت مطلوب برای نزدیکی به شکلی است که مانع فشار روی دنده ها و عضلات سینه شود. در صورتی که پس از نزدیکی دچار تنگی نفس به مدت بیش از 4-5 دقیقه یا احساس درد قفسه سینه و خستگی شدید حتماً با پزشک خود مشورت نمایید.
بعد از توصیه پزشک به استحمام به نکات ذیل توجه فرمائید:
استحمام:
- از آب ولرم و نه خیلی داغ استفاده کنید.
- برای شستشو از آب و شامپو بچه استفاده کنید
- محل زخم خود را پس از استحمام با حوله تمیز خشک کنید.
- زمان استحمام باید کوتاه باشد.
- بصورت نشسته استحمام نمائید.( می توانید از یک چهارپایه استفاده کنید)
رانندگی:
از رانندگی با ماشین، موتور سیکلت و دوچرخه 4-6 هفته پس از جراحی خودداری فرمایید. اگر شغل شما رانندگی است حتماً با پزشک قلب خود مشورت نمایید. پس از ترمیم زخمو رفع محدودیت های حرکتی از حدود هفته 4-6 پس از عمل جراحی می توانید رانندگی کوتاه مدت را آغاز کنید ولی رانندگی طولانی تر بعد از سه ماه مجاز است در صورتی که به سفر می روید هردو ساعت از ماشین خارج شوید و دقایقی راه بروید و مراقب خواب آلودگی ناشی از مصرف برخی از داروها باشد.
بلند کردن بار:
تا 6 هفته پس از جراحی از بلند کردن، هل دادن و کشیدن هر چیزی با وزن بیش از 2 کیلوگرم خودداری کنی.د از بلند کردن اجسام و اشیای نظیر چمدان، اطفال، خوارو بار و حیوانت اهلی مانند سگ وگربه و باز کردن پنجره های سفت و سنگین خودداری کنید.
بازگشت به کار:
زمان برگشت بیماران به کار بر اساس شغل آن ها کاملاً متفاوت بوده و حدود 6-8 هفته بعد از عمل می باشد.
4-6 هفته پس از ترخیص حتماً توسط جراح یا پزشک متخصص قلب خود ویزیت شوید.
تغذیه سالم:
مصرف چربی را کم کنید. عمدتاً چربی ها در بدن به دو قسمت تقسیم می شود:
1. چربی بد(ال- دی. ال)، این نوع چربی باعث تنگی عروق می شود.
2. چربی خوب (اچ.دی.ال)،این نوع چربی با حمل چربی ها به کبد مانع بالا رفتن چربی خون می-شود.
لازم است که رژیم غذایی شما به گونه ای باشد که چربی بد را پایین آورده و چربی خوب شما را افزایش بدهد.
روغن حیوانی، روغن جامد، چربی همراه گوشت ها، پوست مرغ، کره، مارگارین، شیرو ماست پرچرب، پنیر محلی، پنیرخامه ای، سوسیس، کالباس، خاویار، شیرینی جات خامه دار، کیک و غذاهای سرخ شده باعث افزایش چربی بد می شوند. هرگزپرخوری نکنید. غذاها را به صورت آب پز، بخارپز یا کباب پز مصرف کنید. از روغن مایع(ذرت، سویا، زیتون، پنبه دانه و کانولا) استفاده نمایید. به جای گوشت قرمز از گوشت سفید به ویژه ماهی (قزل آلا، آزاد و ساردین) و مرغ استفاده نمایید. شما می توانید در هفته 2 وعده گوشت قرمز بدون چربی(ترجیحاً گوساله) را به صورت کبابی و یا آب پز مصرف کنید.
مصرف آجیل ها مانند گردو، بادام زمینی، بادام، پسته، فندق طبق نظر کارشناس تغذیه مفید است. این مواد در افزایش چربی خوب خون نقش دارند. از مواد غذایی حاوی فیبر نظیر نان های سبوس-دار (سنگک، بربری و تافتون)، غلات، حبوبات و میوه ها(آلو، سیب، خرمالو، گلابی) استفاده نمایید. و این میوه ها را به پوست مصرف کنید از سبزی ها (کاهو، انواع سبزی ها، هویج، لوبیاسبز، نخودفرنگی) استفاده نمایید، این مواد در کاهش جذب کلسترول از روده ها نقش بسزایی دارند. میوه و سبزی جات تازهرا به مقدار فراوان بخورید( حداقل 5 وعده در روز) اگر سبزیجات خام معده شما را اذیت می کند می توانید به صورت پخته مصرف نمایید.
از مواد غذایی سرشاراز ویتامین سی C نظیر، مرکبات، گوجه فرنگی، فلفل دلمه ای، شاه توت و توت‌فرنگی استفاده کنید، زیرا این موارد در حفظ و سلامت دیواره عروق نقش اساسی دارند. انواع محصولات جو را در طول هفته میل کنید.
از مصرف غذاهای کنسرو شده خودداری نمایید زیرا این غذاها پرچرب و پرنمک هستند. مصرف نمک را کاهش دهید. در هنگام پختن غذا نمک کمتری به کار برید و سرسفره به غذا نمک اضافه نکنید. مصرف دارچین، گلپر، سماق، زیره، زردچوبه، فلفل، سیرو پیاز، کلسترول خون را پایین می آورد. سیر، زنجبیل، زیره و جعفری موجب رقیق شدن خون شما می شود و در نتیجه از تنگی عروق جلوگیر می کند( در صورت مصرف قرص وارفارن در رابطه با مصرف این مواد با پزشک خود مشورت کنید).
از مصرف زیاد، فلفل تند، مواد کافئین دار مثل قهوه و چای پررنگ اجتناب نمایید. از مصرف احشاء نظیر دل، جگر، قلوه، مغز، زبان، سیرابی وکله پاچه پرهیز کنید. مصرف زرده تخم مرغ را به 3-2 عدد در هفته محدود کنید.
در صورتی که در حال چاق شدن هستید حتماً سعی کنید، وزن خودتان را پایین بیاورید، شما می-توانید با داشتن یک رژیم غذایی مناسب زیر نظر کارشناس متخصص تغذیه و با فعالیت فیزیکی وزن خود را کم کنید، کاهش وزن باید به طور منظم و تدریجی باشد.
شام خود را در ابتدای شب و ترجیحاً غروب میل کنید. وعده غذایی شام را از غذاهای غیرمحرک و با حجم کم و با حجم کم و سبک انتخاب کنید. جهت تنظیم برنامه غذایی دقیق، با توجه به شرایط خود به کارشناس و متخصص تغذیه مراجعه نمائید.
عدم استعمال دخانیات
یکی از عوامل دیگر که باعث گرفتگی مجدد عروق پیوند شده خواهد شد استعمال دخانیات است. در زیر به چند نکته آموزشی کاربردی برای ترک سیگار اشاره شده است. 1. سیگار مصرف نکنید حتی اگر اقوام شما در اثر سیگار دچارعارضه قلبی و ریوی نشده اند
2. استعمال سیگار، توتون، پیپ، و تریاک خطر عود مجدد گرفتگی عروق قلبی و پیوندی شما را افزایش می دهد.
3. بهترین زمان ترک سیگار مدت بستری شما در بیمارستان است. بیشتر بیماران بدون هیچ مشکلی این کار را انجام می دهند.
4. مهمترین امر در ترک سیگار بکارگیری ذهن است، اظهار جملاتی مثل من نیرومند و سرزنده ام، من کاملاً قادر به انجام این کار هستم، موجب تقویت نیروهای درونی شما برای ترک سیگار می شود.
5. کشیدن سیگار را به یکباره کنار بگذارید نه به صورت تدریجی.
6. خانواده و دوستان خود را در جریان ترک سیگار قرار دهید تا شما را در انجام این امر مهم یاری رسانند.
7. اثرسیگار در آرام کردن شما بسیار موقتی است و سیگار هیچوقت مشکلات شما را حل نخواهد کرد.