دانستنی‌های بعد از عمل جراحی عروق قلب باز (2)

دانستنی‌های بعد از عمل جراحی عروق قلب باز (2)

راهنمای استفاده از اسپیرومتر
در وضعیت نیمه نشسته قرارگیرید، دستگاه را به صورت عمود جلوی صورت خود نگه دارید، به طوری که حرکت توپ داخل دستگاه را ببینید.
ابتدا هوای داخل ریه را خارج کنید، لب ها را محکم بر روی لوله مکش قرار دهید.
سعی کنید با کشیدن هوا به داخل ریه ها پیستون را تا میزان توصیه شده بالا برده و چند ثانیه آن را مقابل عددمورد نظر نگهدارید.
موقعی که دم کامل انجام دادید، لوله مکش را از دهان خارج کرده، نفستان را چند ثانیه نگه دارید و یک بازدم معمولی انجام دهید و اجازه دهید که پیستون به پایین برگردد.
چنانچه بعد از چند بار کار با دستگاه احساس خستگی نمودید تمرین خود را قطع نموده و بعد از مدتی استراحت دوباره تمرین خود را شروع کنید.
مدت دفعات کار با اسپیرومتر:
روز قبل از عمل: بیمار باید مرتب با دستگاه کار کند تا طرز استفاده صحیح از آن را به طور کامل یادذ بگیرید.
روز اول و دوم بعد از عمل: درهنگام بیداری هردو ساعت یک بار تا سر حد خستگی با دستگاه تمرین نمایید.
روز سوم بعد از عمل: هر 1-2 ساعت یک بار با دستگاه تمرین نمایید.
روز چهارم بعد از عمل به بعد: هر 4ساعت یک بار با دستگاه تمرین نمایید.
کار با اسپیرومتر باید 3 ماه بعد از عمل ادامه داده شود.
فیزیوتراپی اندام:
با توجه به این مسئله که احتمال دارد 24 الی 28 ساعت اجازه راه رفتن و پایین آمدن از تخت را نداشته باشید، لازم است حرکات اندام های تحتانی را در تخت انجام دهید. این تمرینات موجب پمپاژ بهتر جریان خون در اندام های تحتانی می شود و در ضمن به قوی شدن عضلات اندام های تحتانی نیز کمک می نمایند و از لخته شدن خون در پاها جلوگیری می کند.
این ورزش ها عبارتند از:
1- کف پاهای خود را به انتهای تخت فشار دهید
2- مچ پاهای خود را به صورت دورانی حرکت دهید.
3- در حالی که زانوها کاملاً صاف می باشند مچ پا را طوری حرکت دهید که کف پاها به سطح تخت نزدیک و سپس دور شود(مثل فشار دادن پدال های ماشین)
4- در صورتی که قادر به ایستادن می باشید، روی پنجه پاهای خود بلند شوید، و تا 5 شماره در این وضعیت باقی مانده و سپس به حالت اول برگردید. این تمرینات را روزی 3 بار و هر بار به تعداد 10 عدد انجام دهید هنگام تمرینات در صورت احساس خستگی استراحت نمایید.
نحوه بلند شدن از تخت:
یکی از مشکلاتی که بیماران بعد از عمل جراحی قلب باز با آن رو به رو خواهند شد، (افت فشارخون وضعیتی است). این مشکل که با علایمی چون سرگیجه، تاری دید ویا احساس سبکی در سر، خود را نشان می دهد، با رعایت نکات زیر بر طرف خواهد شد. بنابراین اگر قصد دارید از تخت خود خارج شوید، توصیه های زیر را جهت مقابله با این مشکل بکار ببرید.
1. از حرکات ناگهانی جلوگیری نمایید.( از حالت خوابیده به نشسته یا از حالت نشسته به ایستاده)
2. با کمک طناب نردبانی که به انتهای تخت شما بسته شده به آرامی در تخت بنشینید و پاهای خود را از تخت آویزان کنید اگر سرگیجه نداشتید به آرامی کنار تخت بایستید و آرام قدم بزنید.
3. اگر حین راه رفتن دچار علایمی چون سرگیجه، تاری دید و یا احساس سبکی در سرشدید، سریع نشسته و یا دراز بکشید و اگر از تخت خود دور هستید به دیوار یا نرده تکیه دهید.
4. در هنگام شستشوی دست و صورت به طور ناگهانی تغییر وضعیت نداده و آرام سرخود را حرکت دهید.
راه رفتن
لازم است روزی 2 بار تا حدی که احساس خستگی نکنید، راه بروید. وضعیت و راستای ستون فقزرات بایستی مناسب و صاف باشد حتی در صورت وجود درد نباید خم شوید( قوز نکنید). صاف بودن ستون فقرات موجب می شود که هنگام راه رفتن تعادل بهتر داشته باشید.
مراقبت از محل عمل قفسه سینه و محل عمل اندام تحتانی:
جهت دسترسی به عضله قلب، یک برش عمودی در استخوان جناغ سینه ایجاد می شود، به دلیل اینکه معمولاً از عروق پا برای پیوند عروق استفاده می شود لذا در ناحیه پاها نیز دارای برش جراحی خواهید بود، بهبود محل عمل اندام تحتانی نسبت به محل عمل قفسه سینه زمان طولانی تری نیاز دارد، استفاده از حمام ولرم به بهبودکمک خواهد نمود. لازم به ذکر است که این اندام نسبت به اندام مقابل متورم خواهد بود که این مسئله طبیعی است و معمولاً بعد از 4 ماه این تورم برطرف خواهد شد. دلیل تورم اندام تحتانی بعد از جراحی، فقدان یک یا تعدادی از وریدهای اندام تحتانی است.
توصیه های زیر جهت مراقبت از محل عمل اندام تحتانی مؤثر می باشد:
هنگام نشستن بهتر است که اندام تحتانی آویزان نباشد می توانید یک صندلی یا چهارپایه جلوی خود قرار داده و پای خود را روی آن بگذارید این امر باعث کاهش ورم اندام تحتانی شود.
برای مراقبت از زخم پا، سعی نمایید از چهارزانو نشستن و خم کردن طولانی پا خودداری کنید. استفاده از جوراب واریس ، هنگام ایستادن و راه رفتن موثر خواهد بود. بهتر است 3 الی 4 ماه بعد از جراحی از آن استفاده نمایید. طول جوراب واریس تا مفصل زانو می باشد و نبایستی بالاتر از مفصل زانو را بپوشاند زیرا باعث فشار روی وریدهای خلف مفصل زانو شده و این فشار موجب افزایش ورم اندام تحتانی شما می شود. لازم به ذکر است در هنگام استراحت نیازی به استفاده از جوراب واریس نمی باشد، شب هنگام خواب آن ها را از پای خود خارج نسازید.
هنگام نشستن از پا روی پا انداختن جداً اجتناب نمایید، زیرا این عمل موجب افزایش ورم پا و فشار بر عروق پشت پا می شود.
مدت طولانی نایستید.
در صورتی که ورم اندام تحتانی افزایش یافت و با درد و قرمزی توام بود، بهتر است با پزشک خود مشورت نمایید.
وجود بی حسی ویا گزگز در اطراف خط عمل طبیعی است زیرا اعصاب حسی کوچک پوستی در ناحیه مچ پا، درست موازی با ورید اندام تحتانی قرار می گیرد به علت درآوردن ورید، این اعصاب دچار اختلال در عملکرد خود می شوند. این بی حسی به طور کامل بعد از چند ماه برطرف می‌شود. بخیه های ناحیه عمل شما از نوع قابل جذب می باشند اما قسمت انتهای آن که شامل گره می باشد 10 روز پس ازعمل کشیده می شود، برای این منظور می توانید به جراح خود مراجعه نمایید