دانستنی‌های بعد از عمل جراحی عروق قلب باز (1)

دانستنی‌های بعد از عمل جراحی عروق قلب باز (1)

بیمار و خانواده گرامی، هدف ما از تهیه این مطالب، کمک به شما در بهبود کیفیت زندگی و بهره-مندی از یک زندگی سالم و پرنشاط است.
بیماری های قلبی و عروقی چه بیماریهایی هستند؟
تغذیه بدن توسط قلب انجام می گیرد، قلب به واسطه عروق، خو را به اتمام اعضای بدن می رساند، در نتیجه اولین عضو تغذیه شونده خود قلب است، اگر رگ های تغذیه کننده قلب دچار تنگی یا انسداد شوند، بیماری های به وجود می آیند که به آن بیماری های قلبی و عروقی می گویند. تنگی یا انسداد رگ باعث آنژین صدری و یا سکته قلبی می شود.
علت تنگ شدن رگ ها چیست؟
علت اصلی تنگی عروق پدیده تصلب شرایین است. این پدیده به دلیل عواملی که بعنوان عوامل خطر شناخته شده اند، به وجود می آید. وجود این عوامل درهر فرد احتمال بروز بیماری قلبی و عروقی را زیادتر می کند.
مهمترین عوامل خطر که قابل کنترل می باشد عبارتند از:
استعمال دخانیات
فشار خون بالا
تنش یا فشارهای عصبی
چربی خون بالا
فعالیت بدنی کم
قند خون بالا
چاقی
شما می توانید با کنترل و یا حذف این عوامل از بروز و یا پیشرفت های قلبی و عروقی پیشگیری نمایید.
عمل جراحی پیوند عروق کرونر:
در صورتی که گرفتگی عروق کرونر توسط بالن یا فنر(آنژیوپلاستی) رفع نشود جراحی قلب باز برای شما انجام خواهد شد تا خونرسانی به قلب توسط عروق پیوندی ایجاد شود.
شرح روند عمل جراحی:
پس از بیهوشی کامل، ابتدا از یک یا هر دو ساق پای شما، سیاهرگی جهت پیوند رگ قلب شما خارج می شود. گاهی اوقات از شریان سینه ای و دست ها نیز استفاده شود. سپس برش جارحی در وسط ینه و روی استخوان جناغ داده می شود و سیستم قلب و عروق شما به ماشین قلب و ریه مصنوعی متصل می شود، با استفاده از این ماشین قلب در حالت استراحت قرار گرفته و جراح رگ پیوندی شما را به شریان قلبتان پیوند می زند.
بر اساس میزان و محل درگیری رگ های قلب شاید بیش از یک پیوند انجام شود. پس از اتمام عمل جراحی به بخش آی – سی – یو منتقل می شوید.
طول مدت جراحی
عمل جراحی شما بین 3 تا4 ساعت طول می کشد که بستگی به تعداد رگ پیوندی و پیچیدگی جراحی دارد.
بخش آی – سی – یو قلب
بعد از اتمام عمل شما به بخش آی – سی – یو قلب باز منتقل می شوید. شما را به دستگاه مانیتور متصل می کنند، دستگاه مانیتور دستگاه خاصی است که بدون رساندن آسیبی به شما به طور مداوم تعداد ضربان قلب، کیفیت نوار قلب، میزان فشار خون، تعداد تنفس و سطح اکسیژن خون شما را نشان می دهد. یک لوله تنفسی در گلوی شما قرار گرفته که به دستگاه تنفس مصنوعی وصل است و به شما در زمانی که بیهوش هستید نفس می دهد، همچنین سوند ادراری لوله در مثانه شما قرار دارد و لوله هایی در قفسه سینه شما قرار داده می شود که خونابه های ناشی از عمل را از بدن شما خارج می کند. پس از آنکه وضعیت شما ثبات نسبی پیدا کرده و به هوش آمدید، صدای صحبت افراد و نیز صداهای عجیبی می شنوید،نگران نباشد، این صداها مربوط به دستگاه های اطراف شما است که برای کمک به شما می باشد.
تا زمانی که لوله تنفسی در گلوی شما است،قادربه صحبت نخواهید بود، البته لازم به ذکراست که در اسرع وقت این لوله خارج خواهد شد. پرستار و یا سایر کسانی که در بخش مراقبت های ویژه کار می کنند کاملاً شرایط شما را می دانند و شما می توانید با حرکت دست و صورت از آن ها سوال کرده و یا به سؤالات آن ها جواب دهید و یا بر روی کاغذ خواسته های خود را از آن ها بخواهید. گاهی اوقات لازم است ترشحات داخل لوله تنفسی تمیز گردد، این کار ممکن است سبب سرفه و برای مدت کوتاهی تنگی نفس شما شود که جای نگرانی نیست.
شاید احساس کنید مثانه شما پر است و نیاز به ادرار کردن دارید نگران نباشید زیرا سوند، ادرار شما را تخلیه می کند.
زمانی که کاملاً هوشیار شده و بتوانید خودتان به طور کامل تنفس کرده وسرفه کنید، لوله تنفسی خارج می شود، سپس برای مدت کوتاهی به علت اثر لوله ها احساس سوزش درگلوخواهید داشت، یا شاید کمی صدای شما خشن شود، این اثرموقتی است و با خوردن مایعات ولرم( البته بعد از آن که به شما اجازه خوردن از راه دهان داده شود. برطرف خواهد شد).
بعد از خروج لوله تنفسی شما باید هر دو ساعت یکبار تنفس عمیق و سرفه موثر و تمرینات تنفسی که به شما آموزش داده شده است را انجام بدهید.
روز اول بعد از عمل معمولاً چندین ساعت از راه دهان تغذیه نمی شوید وتغذیه شما منحصر به سرم می باشد، و بعد به تدریج و بر حسب تحمل شما ابتدا رژیم مایعات برایتان شروع می شود که شامل آبمیوه کامل – ماست و سوپ مقوی می باشد.
و سپس رژیم غذایی جامد به شکل گوشت و مرغ و سبزیجات شروع می شود.
در روز دوم بعد از عمل جراحی، بعد از خروج لوله تنفس و تثبیت وضعیت شما، پرستار به شما کمک خواهد کرد که در تخت خود بنشینید به نحوی که پاهایتان از لبه تخت آویزان شود، سپس آرام آرام پرستار به شما کمک می کند، که کنار تخت بایستید و در صورت تحمل شما کمک می کند که در بخش راه بروید و سپس به شما کمک می کند که به تخت خودتان باز گردید.
بعد از این بخش شما به بخش ICU2 منتقل خواهید شد. وقتی شما وارد این بخش می شوید ممکن است هنوز لوله داخل قفسه سینه و سوند ادرار داشته باشید.
در صورتی که محل زخم شما بعد از عمل پانسمان داشت از کندن خودداری و در صورت آلوده و یا خیس شده و جدا شدن به پرستارخود اطلاع دهید، اگرمحل برش جراحی شما مشکل نداشت می توانید در روز پنجم بعد از عمل به حمام بروید.
تمرینات تنفسی و سرفه موثر:
یکی از مشکلاتی که بیماران بعد از عمل جراحی قلب باز با آن روبه رو خواهند شد، تجمع ترشحات در ریه و تنفس سطحی است، این مشکل معمولاً به دلیل عواملی چون بیهوشی عمومی، بی حرکتی، درد به وجود می آید.
برای پیشگیری جدی از این عارضه و جلوگیری از عواقب ناخوشایند آن، نظیر عفونت های تنفسی، تنگی نفس و روی هم خوابیدن ریه ها و بهبودی هر چه سریع تر لازم است فعالیت ها و توصیه های زیر که توسط پرستار و فیزیوتواپیست به شما آموزش داده می شود انجام دهید، لازم به ذکر است ه شما باید چندین بار در روی تخت یا روی صندلیب این تمرینات را انجام دهید. در صورتی که روی تخت قرار دارید بهتر است قسمتی بالایی تخت را با زاویه 45 درجه بالا آورده، وسپس دست ها را روی شکم خود گذاشته و تا حد امکان نفس عمیق بکشید به طوری که دست ها بر روی شکم، به طرف بالا حرکت کند. لحظه ای مکث نموده و هوا را از ریه ها خارج نمایید.
در تنفس به صورت دنده ای مثل حالت قبل روی تخت دراز کشیده و این بار دست هایتان را زیر سینه ها قرار داده و سعی کنید تا حد امکان با یک دم عمیق هوای زیادی را وارد ریه ها نمایید. به طوری که بار شدن دنده ها را زیر دستان خود احساس کنید. بعد از لحظه ای مکث« چند ثانیه» هوا را از قفسه سینه خارج کنید. چند بار به این روش تنفس کرده و سپس دست ها را روی قفسه سینه خود را متسع کنید.
بهترین روش تنفس کردن به این صورت است که به آرامی هوا را از بینی به داخل ریه ها وارد نمایید و بعد لبهای خود را به شکل غنچه کرده وهوا را به آرامی به بیرون برانید.
- سرفه کردن مکرر به خروج ترشحات ریوی بیمار کمک می کند، این کار را نیز علاوه بر تمرین-های تنفسی انجام دهید.