اکو چیست؟

اکو چیست؟

پزشک می تواند با گوش کردن به ضربان قلب، گرفتن نبض، فشارخون نوار قلب و یا دیگر روش-های تشخیصی، اطلاعتی در مورد وضعیت قلبی شما بدست آورد.
اکوکاردیوگرام یک تست تشخیصی بدون درد و بی خطر است که بدون اینکه به بدن شما آسیبی وارد کند می تواند برای تشخیص بیشتر بیماریهای قلبی کمک کنننده باشد. این روش اطلاعات بیشتری به پزشک شما داده و نشان می دهد قلبش ما چگونه کار می کند. عملکرد دستگاهی که در اکو استفادده می شود شبیه دستگاهی است که در سونوگرافی استفاده می شود.
دستگاه اکو امواج صوتی را با فرکانس بالا به قلب فرستاده بازتابهای صدا را می گیرد وآن را به امواج الکتریکی تبدیل می کند. سپس امواج دریافتی را روی صفحه ای شفاف نمایش می دهد و آن را روی نوار ویدیوئی ضبط می کند.
قبل از اکو:
اگر شما دارو استفاده می کنید با پزشکتان هماهنگ کنید که روز انجام اکو می توانید از داروهایتان استفاده کنید یا خیر؟
به شما گفته می شود که پیراهنتان را درآورید و یا دکمه های پیراهنتان را باز کنید و روی تخت مخصوص درازبکشید.
اگر در حین اکو احساس ناراحتی کردید حتماً به پزشکتان اطلاع دهید.
اگر شما علاقمند هستید، می توانید در مورد وضعیت قلبتان بپرسید.
حین اکو:
ژل مخصوصی برروی قفسه ی سینه ی شما می مانند که این ژل به کار رفته بر روی پوست. به انتقال امواج صوتی کمک می کند امواج توسط یک قلم(مبدل) مخصوص به سمت قلب هدایت می شود. پزشک قلم را روی قفسه ی سینه ی شما به حرکت درمی آورد و به آرامی فشارمی دهد تا بتواند قسمتهای مختلف قلب را مشاهده کند. در حین اکو لازم است شما به طور دوره ای به پهلوی چپ برگشته یا تنفس خود را نگهدارید. کل این روش حدود 15 دقیقه طول می کشد پس از اتمام کار ژلهایی را که روی سینه ی شماست با دستمال کاغذی پاک کنید.
این روش تصویربرداری، ساختمان قلب را همراه با وضعیت گردش خون و دریچه های قلب نشان می دهد. پزشک شما عکسهای مربوط به عضله ی قلب، دریچه ها و ساختار و عملکرد قلب را دیده تجزیه و تحلیل می کند و درمورد جزئیات آن با شما و یا بستگانتان صحبت می نماید.
بعد از اکو:
اکو یک روش سرپایی است، یعنی شما می توانید بعد از پایان اکوبه منزل بروید. بعد از اتمام اکو به مراقبت خاصی نیاز ندارید و می توانید فعالیتهای روزانه تان را ازسر بگیرید. در صورتی که بستری هستید پس از اتمام اکو می توانید با کمک پرسنل به بخش خود بازگردید.