پلاویکس

پلاویکس

پلاویکس چیست؟
پلاویکس نوعی دارو جهت جلوگیری از ایجاد لخته در عروق خونی و همچنین فنرهایی که در عروق شما تعبیه شده می باشد.
اهمیت مصرف پلاویکس
پزشک داروی پلاویکس را به دلیل اینکه شما تحت آنژیوپلاستی عروق قلبی یا عروق محیطی همراه با کارگذاری استنت( فنر) قرارگرفته اید برای شما تجویز کرده است این امر اقدام مهمی در جهت کاهش احتمال بروز حمله قلبی و کاهش احتمال گرفتگی استنت(فنر) تعبیه شده برای شما به شمار می آید.
چه مدت پلاویکس مصرف کنید؟
ادامه مصرف پلاویکس تا مدت مشخص شده توسط پزشک بسیار حائز اهمیت است این مسئله به خصوص در بیمارانی که تحت آنژیوپلاستی عروق کرونر قرارگرفته اند مهم تر است. چون قطع زودتر از موعد دارو می تواند سبب ایجاد لخته و گرفتگی در عروق قلب و فنر گردد. در افرادی که آنژیوپلاستی عروق قلب و فنر گردد. در افرادی که آنژیوپلاستی عروق قلب (کارگزاری فنر) شده-اند مدت زمان مصرف دارو بر اساس نوع استنت(فنر) فرق می کند بیمارانی که فنر دارویی برای آنان استفاده شده است لازم است مدت طولانی تری از این دارو استفاده کنند که این مدت حداقل شش ماه یک سال می باشد.
در بیمارانی که فنر غیر دارویی دارند حداقل مدت یک ماه از این دارو باید استفاده کنند. البته توصیه می شود که در مورد ادامه یا قطع داروی پلاویکس حتماً با پزشک معالج خود مشورت کنید.
احتیاطات مصرف پلاویکس:
- پلاویکس دارویی عموماً بی خطراست و به خوبی تحمل می شود اگر دچار بیمار ی مانند زخم معده هستید که شما را در معرض خونریزی قرار می دهد با پزشک خود قبل ازمصرف دارو مشورت کنید.
- خارش بثورات( دانه های) پوستی، اسهال و کبود شدن از عوارض نادر این دارو است.
- با نظر پزشک خود برخی از آزمایشات خاص را به طور منظم انجام دهید.
به موارد زیر توجه کنید:
1. دارو را در ساعت خاص از روز مصرف کنید که آن را فراموش نکنید.
2. اگر روزی فراموش کرده اید که قرص را خورده اید یا نه 1 قرص دیگر مجدد مصرف کنید.
3. در صورت بروز عوارض گوارشی حتماً به پزشک خود اطلاع دهید.
4. قبل از تمام شدن دارو بسته قرص بعدی را تهیه کنید تا مصرف دارو به تعویق نیفتد.
* توجه: از عوارض فراموش کردن ونخوردن قرص پلاویکس، ایجاد لخته در فنر تعبیه شده و سپس ایجاد سکته قلبی و حتی مرگ می باشد.
تشخیص داروی اصل از داروی تقلبی:
داشتن برچسب هولوگرام (برچسب کد ثبت دارو) روی برچسب دارو الزامیست. شماره درج شده بر روی جعبه با شماره روی ورقه دارو را تطبیق دهید اگر دو شماره متفاوت بود از استفاده از آن خودداری کرده و دارو را تعویض کنید.